Cikády, Tailspinnery
Cikáda na dravce je nástraha z kovu s aerodynamickým tělem napodobující rybičku. Její plechové tělo má ve spodní části na bříšku přidanou zátěž. Je osazena dvěma trojháčky a na hřbetu jsou tři otvory pro přivázání vlasce. Ty určují, jak se bude nástraha ve vodě hodně agresivně pohybovat.
Zvolíte-li první otvor od hlavy, bude chod jemnější. Naopak poslední bude zase výraznější. Při každém posunu dírky měníte těžiště nástrahy. V proudu je vhodnější použití prvního otvoru pro snížení odporu. V klidné vodě je lepší použit třetí otvor v pořadí.
#ShowMore#
Díky její konstrukci těla se daleko nahazuje a rychle propadá vodním sloupcem. Lov s cikádou chce trochu cviku. Nahodíte, necháte propadnou až na dno. Poté z delšími tahy prutem začnete nástrahu oživovat s neustálím dovíjením vlasce.
Nebojte se ji vodit poměrně rychle. Jindy je zase lepší s ní jen poskakovat po dně. Propad nástrahy je velice rychlý, proto je důležité nikdy neztratit s ní kontakt. Vše chce vyzkoušet a zjistit, co zrovna v daném okamžiku ryby preferují.
Použití cikád je velice rozmanité od ultralehké přívlače na říčkách při lovu pstruhů, až po chytání z lodi na velkých údolních nádržích.
- Velikost 2-3 cm s hmotností okolo 2 g – pstruh, okoun, tloušť, ale také parma.
- Velikost 5-7 cm s hmotností okolo 5–14 g – štika, okoun, candát, bolen a losos.
Jedinou a velkou nevýhodou cikád je časté uváznutí, díky spodnímu troj háčku umístěnému na bříšku nástrahy. Jinak je to úžasná nástraha a rozhodně ji dopřejte místo ve své krabičce.
Tailspinnery jsou nástrahy pro lov dravců. Původem z USA, kde se začaly používat k lovu bassů. Mají buclatější tělíčko zatížené olovem nebo wolframem. Jsou i lehčí modely z tvrzené pěny a pouze dováženy zátěží. Na hřbítku mají očko pro přivázání k vlasci a bříško osazeno trojháčkem.
V ocasní části připevněn rotační plíšek. Vyrábějí se v různých hmotnostech a velikostech. Menší okolo 2-4 cm jsou vhodné pro lov okounů, tloušťů a pstruhů. Větší zase pro lov štik, bolenů a candátů. Lovit s nimi můžete jak v proudu, tak i na stojaté vodě. Na řekách, čím je větší proud, tím pomaleji navíjejte. Nechávejte nástrahu často jen tak stát.
Rotující plíšek vykoná většinu práce za vás. Občas ji zvednutím prutu popotáhněte a opětovný skloněním zase nechte propadnout. V případě chytání proti vodě musíte navíjet rychleji, abyste měli s nástrahou neustálý kontakt. Větší zážitky se však dají zažít na stojaté vodě. S tailspinnerem si pohrávejte jako s jigovací nástrahou. Popotahujte, nechávejte ji propadnout vodním sloupcem a poté opět znovu a znovu. To často vyprovokuje ryby k záběru. Samozřejmě ji můžete vodit, jako klasickou rotační třpytku, konstantním navíjením.
Mezi nejoblíbenější značky patří Spinmad a Illex.