Jak vybrat rybářský stojan na pruty?
Stojany na pruty nebo-li rod pod:
Kaprové rybářské stojany jsou nutností, pokud nechcete trávit veškerý svůj čas na břehu držením svých prutů v perfektní pozici. Stojany se obvykle používají ke stabilnímu a bezpečnému uchycení rybářských prutů. Ať už budete lovit s jedním, dvěma, třemi nebo více najednou, existuje spousta stojanů na kaprové pruty, které budou vyhovovat vašim potřebám.
Většina podů je kompaktních, vyrobených z lehkých materiálů. Mají nastavitelné nohy, které lze použít na měkkém nebo tvrdém terénu a tím je zajištěna stabilita uložených prutů. Všechny naše prodávané stojany odebíráme od předních značek, kterým můžete důvěřovat, jako jsou Fox, Sonik, Nash, Anaconda a Prologic.
Hlavní části stojanu na pruty
Hrazdy:
Přední část stojanu neboli „hrazda“ funguje jako podpěra prutů a zároveň je to místo pro namontování elektronických signalizátorů záběru. Opět se prodávají v několika verzích, které mohou pojmout od 1 do 4 alarmů. Ty zajistí, že přední část vašeho prutu bude stabilně zafixována a bezpečně udrží pruty v případě záběru. Většina podů se dodává se závitovými spoji 3/8 BSF předvrtanými v hrazdách. Je vhodné mít hrazdy pro dva, ale také pro tři pruty podle toho, kolik jich hodláte použít. Zadní část podpěry prutů je též hrazda, do které se našroubují rohatinky. Ty zajistí, že rukojeť vašeho prutu bude pevně držet na svém místě.
Zadní hrazda s rohatinkami
Nohy Rod Pod:
Rod pody jsou vybaveny čtyřmi nohami výškově nastavitelnými pomocí šroubů nebo rychloupínacích klipů. V závislosti na podmínkách nebo typu terénu, na kterém je modul umístěn, mohou být prodlouženy nebo zkráceny. Kromě podepření a vyrovnání stojanu lze nohy také upravit dle počasí a povětrnostních podmínek. Rybář je může nastavit, aby měly špičky prutu nahoru nebo dolů a zvýšil tak indikaci záběru. Některé stojany se dodávají s kratšími nohami, které umožňují menší kompaktní balení. Jiné mají zase delší nohy a s tím i větší transportní rozměr. Délka nohou může být rozhodujícím faktorem v tom, jaký typ si koupíte. Jsou i určité modely dodávané s extra sadami. Díky tomu můžete vyměnit krátké za dlouhé v závislosti na tom, kde lovíte.
Rod Pod střední tyč – hlavní rám:
Střední část je teleskopická se zajištěním rychlé spony nebo šroubu na vámi stanovený rozměr. To umožňuje větší skladnost stojanu a tím samozřejmě menší transportní rozměr.
Teleskopický střední díl stojanu
Rod Pod Nohy:
Můžete si všimnout, když se podíváte na různé druhy stojanů, tak konce nohou jsou ve většině části špičaté. Ty umožňují, aby byl relativně stabilní a držel na mnoha různých nerovnostech. Někteří výrobci vyrábějí odnímatelné nohy od podstavce pro lepší skladnost. Další vychytávkou například od společností Fox na modelu Fox Stalker Plus Rod Pod je, že stojan má na sobě připevňovací body, které umožňují uchytit rod pod k bivaku. Tím je zajištěno, že nebude vtažen do vody ani v případě, když máte naviják s volnoběžnou cívku nastavenou příliš ztuha.
Sloupky pod hrazdy:
Sloupky jsou nedílnou součástí konstrukce hrazdy pro uložení prutu. Používají se k připevnění hrazd k hlavnímu tělu podu. Některé stojany mají pouze jeden sloupek, zatímco jiné mohou mít sloupky dva pro lepší stabilitu. Obvykle se zastrčí a připevní k tělu stojanu pomocí rychlých svorek nebo šroubů pro snadné nastavení výšky.
Zde je detailní pohled na spojení sloupků s hlavním rámem stojanu
Velikosti-výhody a nevýhody:
Existuje mnoho různých modelů a značek, ze kterých si můžete vybrat. Typ, který si vyberete, závisí především na tom, jak jej plánujete používat. Někdo pro lov kaprů preferuje konkrétní značku. Existují dva hlavní typy podů. Buď kompaktní modely, které se snadno přepravují nebo objemnější velké vyrobené pro stabilitu a umístěné po delší dobu na stejném místě. Menší stojany na pruty jsou navrženy speciálně pro ty, kteří jsou často v pohybu nebo používají kratší pruty.
Velké Rod Pods:
Druhé typy jsou navrženy tak, aby byly velké a těžké. To oceníte při rybolovu ve větrných nebo drsných podmínkách, protože jsou vysoké a robustní. Někteří rybáři mají problém se neustále ohýbat a krčit, nevyhovuje jim menšími velikost. Též pojmou tři nebo více prutů a lze je používat ve stoje. Jejich využití oceníte při lovu na velkých vodních plochách, kde se dají postavit přímo do vody z důvodu nedostatku místa. Udržují pruty mimo jakékoli plovoucí nečistoty a překážky mezi nastavením podu a vodou.
Z jakých materiálů jsou stojany na pruty vyrobeny:
U různých značek a výrobců se mohou lišit, jaké materiály se k výrobě používají. To bude také hlavním faktorem při určování ceny a kvality. Níže v rychlosti uvedeme klady a zápory použitých materiálů při jejich výrobě.
Plastové – nejlevnější a nejméně odolné ze všech materiálů. Nevhodné pro dlouhodobější používání.
Karbonový kompozit-mnohé z podů jsou dnes vyrobeny ze silných uhlíkových kompozitních materiálů, což výrazně zvyšuje jejich odolnost a činí je lehké pro přepravu.
Nerezová ocel-Při zkoumání stojanů můžete narazit na některé velmi drahé. Nejpravděpodobněji je to proto, že se jedná o bytelné pody z nerezové oceli. Jsou těžší, ale velmi odolné, vysoce kvalitní a vydrží roky používání.
Hliník-Další materiál hodně rozšířený při jejich výrobě je hliník. I když není tak odolný jako nerez nebo karbon, jejich hmotnost je opravnu nízká.
Nejste-li si přeci jen jistí výběrem vašeho nového stojanu navštivte nás na kamenné prodejně AZ-Fishing a my vám vše velice rádi vysvětlíme.