Jigové Hlavičky
Jigové hlavičky jsou jednoduše háčky na ryby, ke kterým je na jeho přední části u očka nebo v jeho blízkosti natavené přídavné závaží nejčastěji z olova. Jeho účelem je držet nástrahu v určité vámi požadované hloubce nebo u dna. Nástraha na jigové hlavičce při správném vedení má velice lákavý a přirozený chod pro dravé ryby.
#ShowMore#
Jigheady se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a barvách. Nejběžnějším tvarem je kulová hlava. Její popularita je pravděpodobně způsobena spíše pohodlností výroby forem než funkcí. Používají se k zatížení gumových nástrah jako jsou rippery, twistery, červi, raci, nymphy nebo smáčci.
Při výběru je třeba se zamyslet, jak velkou gumovou nástrahu hodláte napíchnout a v jaké hloubce s ní chcete lovit. Záleží i na ročním období. V létě se například ryby zdržují a loví v mělčích pasážích u břehu a ve vodním sloupci. Není třeba nástrahu tolik zatěžovat. Naopak ke konci podzimu a zimě, kdy se dravci stahují do větších hloubek, pak je za potřebí sáhnout po vyšší gramáži. Vše se řídí, kde se v daném období pohybují hejna rybiček.
Zpravidla používejte nejlehčí jigovou hlavu potřebnou k ovládání a „cítění“ nástrahy. Počítat musíte s podmínkami, kde lovíte, jako je hloubka, vítr, proud, zda používáte vlasec nebo pletenou šňůru.
Nezapomeňte též na vhodnou vrhací zátěž prutu. Při jeho přetěžování nebude mít správnou možnost záseku ryby. Vždy používejte váhu jigové hlavičky v rozmezí udávané možné zátěže prutu. Například na prut s vrhací zátěží 5-10 g optimálně pracuje s hlavami v tomto rozpětí.
Dalším faktorem při výběru je velikost háčku. Ta je opět dána délkou použité gumové nástrahy. Označení velikosti je například od #6, #4, …. až do #1, poté se označení mění #1/0, #2/0 a tak dále. Při čemž #6 je nejmenší a #2/0 největší. Ačkoli číselná řada by měla být vždy stejná, liší se často od výrobce k výrobci. Ideální velikost k vámi zvolené nástraze je ta, která sahá do ½ maximálně do 2/3 její délky. Je důležité, aby ocásek byl stále pružný a volný.
Můžete též vybírat typ uchycení a zafixování vaší nástrahy proti posouvání na háčku. Jsou modely, které mají do olova zatavený tvz. zpětný háček zabraňující jejímu posunu. Jiné zase olověný nálitek nebo zavrtávací pružinku. Další zase nemají žádnou zábranu. V tom případě je vhodné použít vteřinové lepidlo k lepšímu přichycení. Nevýhodou zpětných háčků a nálitků je, že při časté výměně nástrah je poměrně dost ničí.