Dělené
Kvalitní kaprový prut je bez diskuze jednou z nejdůležitějších částí výbavy každého kapraře.
Správná volba kaprového prutu spolu s kaprovým navijákem vám může zážitek z lovu kapra nejen zpříjemnit, ale také vám ke kapitálnímu úlovku velmi dobře dopomoci. Při výběru správného prutu by jste měli zvážit akci prutu, délku, počet oček, materiál blanku nebo také provedení rukojeti a sedla navijáku. V naší nabídce naleznete stovky prutů od těch nejlepších světových značek jako jsou Shimano, Daiwa, Sportex, Sonik, Starbaits a mnohé další.
Pokud si nejste jisti, jaký prut je pro vás ideální, připravili jsme pro vás níže průvodce výběrem kaprového prutu.
#ShowMore#
1. Délka kaprového prutu
Nejprve byste měli zvážit délku svého prutu. Nejprodávanější kaprové pruty, které uvidíte na našich stránkách, budou mít délku 12 ft tj. 3,6 m. Tato délka je obecně brána jako hlavní délka prutu pro lov kaprů, protože vám nabízí kombinaci schopnosti nahazování a potenciálu zdolání ryby s naprostou jistotou.
Pokud lovíte na standardních vodách s podvodními překážkami, pak bude pro vaše potřeby ideální 12ft prut.
Máme však na skladě i delší 13ft pruty, jejichž popularita v průběhu let roste. 13ft pruty jsou ideální pro lov na velkých kaprových vodách, a to jak u nás, tak i jinde ve světě. Je to proto, že nabízejí výhodu odhozu na dlouhé vzdálenosti, což je oblast sportu, která v posledním desetiletí roste na popularitě. Delší pruty jsou také upřednostňovány při lovu se zig návazcem nebo při nahazování na obzvláště vzdálená místa.
2. Rukojeť prutu
je dalším faktorem, který stojí za zvážení. Korek se tradičně používá při výrobě rukojetí prutu a je oblíbeným materiálem klasických kaprařů. Korek má oproti moderním alternativám určité výhody, včetně jeho zadržování tepla (pro pohodlí při rybaření v chladném počasí) a jeho přilnavosti ve vlhkých podmínkách. Jako každý materiál má však své nevýhody. Někteří rybáři zjistí, že se korek opotřebovává, špiní a drolí rychleji než moderní syntetické materiály.
Druhým nejoblíbenějším materiálem používaným na rukojeti kaprových prutů je materiál EVA. Jedná se o plastový kompozitní materiál, který je oblíbený pro svou lehkost a ergonomické držení prutu. Stejně jako korek nabízí dobrou přilnavost za všech povětrnostních podmínek, má však také výrazně delší životnost než korek.
To znamená, že vydrží mnohem déle, než se začnou jevit známky opotřebení – a také se snadno čistí, aby se zachoval neposkvrněný vzhled vašeho náčiní. Rukojeti prutu jsou zakončeny zátkou, která je obvykle vyrobena z nerezové oceli a má vyryto logo značky. Ta je navržena tak, aby chránila blank před poškozením! Velmi často se setkáte i s kombinacemi obou materiálů.
3. Očka
Jedna vlastnost, která má tendenci odlišovat 12 ft kaprové pruty od 13 ft kaprových prutů, je velikost jejich oček. Obecným pravidlem je, že 12 ft pruty budou osazeny 40 mm očky, zatímco 13ft pruty budou vybaveny 50 mm očky. Je to proto, že čím větší je očko nejblíže k navijáku, tím menší tření má vlasec a tím se vám podaří dosáhnout delšího náhozu.
Nejedná se však o pevné pravidlo, ale díky rostoucí oblibě rybaření na velké vzdálenosti je stále více 12 ft prutů osazováno 50 mm očky. Najdete zde také lichý 13 ft prut vybavený 40 mm očky. Když investujete do prutu s 50 mm očkem, je pravděpodobné, že budete muset zvážit velikost pouzdra prutu. Některá pouzdra, zvláště pokud jej vlastníte již několik let, nebudou vybavena pro větší očka.
4. Testovací křivka (akce prutu)
Akce kaprového prutu se vztahuje k hmotnosti potřebné k ohnutí špičky v úhlu 90 stupňů k jeho rukojeti. Největší zastoupení mají kaprové pruty s akcí mezi 2,75 lb až 3,5 lb. To však neznamená, že nenajdete kaprové pruty s testovacími křivkami mimo tyto parametry.
Akce prutu by měla být vybírána podle velikosti vod a ryb na které budete cílit. Pokud lovíte na řekách s větším proudem nebo cílíte na velké kapry, pak budete chtít použít prut s těžší testovací křivkou. Pokud však lovíte na stojatých vodách, s lehčím koncovým náčiním na menší kapry, bude vašim potřebám lépe vyhovovat prut s nižší testovací křivkou.
5. Blank kaprového prutu
Blank prutu je hlavním tělem prutu. Obecně platí, že většina prutů s horní akcí nabízí blank z uhlíkových vláken s vysokým modusem. Modulus je hodnocení tuhosti, takže pokud má uhlíkové vlákno vysoký modus, znamená to, že jde o tuhý prut, který může fungovat dobře pod tlakem.
Metody používané k dosažení nejvýkonnějšího prutu se mezi výrobci liší a techniky zahrnují například přehřívání blanku a následně jeho vystavení extrémnímu tlaku ve výrobním procesu. Všechny tyto metody mají zajistit, že se prut dokáže udržet pod vysokým rotačním tlakem (nebo točivým momentem) – což je nezbytné, když chcete dosáhnout vysoce přesných náhozů na velkou vzdálenost, stejně jako při zdolávání bojující ryby, která se pokouší uniknout do překážky. Pruty na levnějším konci spektra často používají uhlíkový kompozit, spíše než čisté uhlíkové vlákno, aby bylo dosaženo požadované akce.
Stalker pruty neboli šoulačkové:
Při lovu na úzkých nebo zarostlých místech je stalker prut opravdu užitečný. Prut standardní velikosti může být překážkou. Obratnost a rychlost mohou být rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem. Proto výrobci náčiní vyvinuli menší 6 stop (1,8 m) dlouhé stalkerské pruty pro tyto obtížnější místa. Krátká délka prutu znamená, že je ideální pro rybaření na blízko.
Délka není překážkou v jeho síle, protože mnoho stalkerských prutů je robustnějších a dokáže si poradit s kapry všech velikostí. Běžná délka stalkerových prutů je od 1,8m až 3,3m. Nejoblíbenější délka 3 m je vhodná především při zavážení, kde není potřeba dlouhý prut a je s ním snazší manipulace ve člunu.
Nejprodávanější
Postaven bez kompromisů. Bezkonkurenčně vyvážen, síla a výkon. Plně korková rukojeť. Zhora šroubující sedlo navijáku. Podle rad expertů a zákazníků rozložená očka, odolná...