Jak na lov okounů z hladiny
Jak na lov okounů z hladiny: Základem je vhodná návnada a ideální místo
Všechny rybářské techniky dozajista mají své kouzlo. Dnes vám ale přestavíme techniku, která je dle našeho názoru ta nejzábavnější: lov okounů z hladiny!
Samozřejmě existují stovky způsobů, jak chytit okouna, ale právě teď se zajímáme pouze o jejich lov z hladiny. Přesto, že lov z hladiny není nejlepším způsobem, jak chytit mnoho ryb, je určitě tím nejzábavnějším!
Okoun je dravec, který loví svou kořist na hladině vody. Při procházce podél řeky v létě můžeme často slyšet charakteristické zvuky lovících okounů. Mlaskání pochází od okounů, kteří honí potěr na povrchu. Zaútočí na vaši nástrahu na povrchu, stejně jako by zaútočili na potěr při pokusu o útěk.
Co může být lepší, než sledovat útok od ryby přímo na vaši nástrahu?
Vezměte si s sebou malý prut, krabičku nástrah a vyprošťovací kleště. Nasaďte si polarizační brýle a vydrážděte okouny k agresivním záběrům. Je to rychlý, akční rybolov, který se vám bude určitě líbit.
Jakou nástrahu si vybrat?
Základní dva druhy nástrah, které můžete vyzkoušet na okouna, jsou stickbaity a poppery.
Stickbait:
Tyto cikcak plovoucí návnady na povrchu napodobují prchající ryby ve stylu vedení nástrahy Walk the Dog Stickbait do velikosti 11 cm, jako je Skitter Walk® 8 cm nebo Skitter V 10 cm, jsou perfektní terče pro okouna. Větší nástrahy budou zajisté také atakovány, ale často se vám může stát, že vám chycené ryby budou padat.
Popper:
Kdyby existovala jen jedna hladinová nástraha, která by byla na lov okouna, byl by to jednoznačně popper, protože jeho akce je pastvou pro oči a okouni na ně útočí s neuvěřitelnou agresivitou. Velikost poppa by měla být mezi 4 až 9 cm. Peří na trojháčku v zadní části nástrahy je důležité z hlediska přidávání záblesku a barev, zejména při záškubu.
Hodně používaný je Skitter Pop® 7 cm, ale někdy musíte vyzkoušet, co zrovna okouni chtějí, a může vám daleko lépe fungovat menší nástraha, jako je v tomto případě například Ultra Light Pop 4 cm.
Jak správně nástrahy vodit?
Stickbait:
Pohyb nástrahy tvoříte tak, že špičku prutu dáte k vodě. Poté pomalu a pravidelně točíte kličkou navijáku, přičemž velmi lehce přiškubáváte špičkou prutu –Walking the Dogstyl. Nástraha by měla dělat pravidelné skoky zprava doleva.
Popper:
Nejlepší výsledky jsou dosaženy s malými sériemi čtyř až pěti puknutí, následuje vteřinová pauza a znovu čtyři nebo pět puknutí. Trochu jako způsob, jako kdyby se okouni pokoušeli lovit potěr. Během popuse návnada musí pohybovat jen několik centimetrů. U popování by akce měla být pomalejší než se stickbaity.
Jak navázat nástrahu?
S touto nástrahou je obtížné použít karabinu bez omezení jejího správného pohybu. Ideální je spojit fluorocarbonový návazec přímo pomocí uzlu s nástrahou.
Jaký prut a naviják?
Pro daleké odhozy s těmito nástrahami doporučujeme použít přívlačové pruty o délce okolo 2,1 metru, s gramáží mezi 3-12 nebo 5-20 g.
Navijáky na dravce běžně využijete ve velikostech 1000 a 2500, které spolu s prutem vytvoří lehký a vyvážený set.
Jakou šňůru nebo vlasec zvolit?
Bez váhání, rozhodně pletená šnůra!
Správná akce těchto nástrah vyžaduje přesnost, kterou může poskytnout pouze absence průtažnosti. Tu vám umožní pouze pletenka, kromě toho vám dovolí házet lehké nástrahy na dlouhé vzdálenosti. Průměr okolo 0,13 mm by měl být pro většinu hladinových nástrah na lov okounů ideální.
Osobně nám přirostly k srdci šnůry značky WFT, ale i se šňůrami ostatních výrobců jako jsou DAIWA, BERKLEY nebo SPIDERWIRE zajisté neuděláte chybu.
Se šňůrou se rozhodně neobejdete bez fluorocarbonového návazce. Zde zase máte širokou škálu kvalitních výrobců.
Osobně na tento lov volíme průměr 0,22 mm od značky Seaguar.
Občas vás lov okounů zavede do míst, kde je opravdu velké množství vázek. V takových případech se určitě nebojte sáhnout po silnějším návazci. Volte v rozmezí průměrů mezi 0,25-0,30 mm, díky čemuž máte větší šanci, že se vám nástrahu podaří vyklapat i z větví stromů.
Kdy a kde?
To je zdaleka nejtěžší otázka. Odpověď bohužel zní: tam, kde zrovna jsou! Ve chvíli, kdy se potěr pohne, okoun jej bude sledovat, takže pravidlem je: najděte kořist a najdete okouna. Padlé větve a hloubkové hrany jsou vynikajícími oblastmi pro rybolov. Musíte vyzkoušet všechna místa, která se zdají vhodná, a pokud tam okouni jsou, záběry jsou téměř okamžité!
Okoun neváhá vystřelit za nástrahou z hlubin. Hloubky 1-3 metry jsou ideálním výchozím bodem. Faktor, který byste měli ovšem vždy brát v potaz, je také čistota vody: čím tmavší, tím méně se okoun bude pohybovat. Naproti tomu je možné vidět okouny startovat více než v 5metrové hloubce čisté vody, aby zběsile zaútočili na nástrahu na povrchu.
Ať už budete lovit na stojákunebo řece, okoun často zaujímá podobné chování. Nezůstaňte tedy statičtí: pohybujte se, obcházejte břehy, testujte pravděpodobná místa a hledejte okouny.
Nejlepším obdobím pro lov okounů z hladiny jsou nejteplejší měsíce. Voda musí být dostatečně teplá, aby se ryby (všechny druhy) vyskytovaly v povrchové vrstvě vody. Rybolov okounů z hladiny jinak opravdu začíná od okamžiku, kdy se rybí potěr vylíhne a začne plavat. Toto období se často kryje s měsícem červen nebo červenec, v závislosti na tom, jaké je zrovna v daném roce počasí.
Okouni se často nachází v blízkosti břehů, kde budou v mělké vodě lovit až do první studené fronty. Bohužel: počasí je v posledních letech nevyzpytatelné, a proto se nedá přesně odhadnout, jak se bude lokalita okounů v průběhu roku měnit.
Závěrem bychom vám rádi popřáli hodně štěstí. Záběr od kapitálního okouna na povrchovou nástrahu je jedním z nejkrásnějších rybářských zážitků.
Populace okounů v posledních letech není tak hojná jako tomu bylo dříve, mějte tak proto na paměti, že pokud se k okounům nezačneme chovat s respektem jaký si zaslouží a pouštět je zpátky do vody, můžou se tyto skvělé zážitky stát opravdovou vzácností.