Jak se stát sportovním rybářem – vše co potřebujete vědět
V České republice je proces získání oprávnění k rybaření relativně složitý a poměrně zdlouhavý, oproti jiným státům. Zde je přehled kroků, které je třeba administrativně vyřídit:
Krok 1:
Navštivte nejbližší pobočku Českého nebo Moravského rybářského svazu a podejte si přihlášku za člena organizace. Jejich seznam najdete na webu Českého rybářského svazu nebo Moravského rybářského svazu. Nebo pokud bydlíte v Praze, navštivte naši rybářskou prodejnu a my Vám rádi vše objasníme.
Krok 2:
K tomu, abyste se stali sportovním rybářem, je třeba i něco vědět. Znalosti musíte prokázat v testu a složit zkoušku. Test má celkem 25 otázek, ve kterých musíte odpovědět například: kdy jsou ryby hájené, nejmenší lovné délky ryb nebo od kolika do kolika hodin můžete chytat v průběhu roku atd.
Všechny správné odpovědi najdete v rybářském řádu, který je na webu Českého rybářského svazu, stejně jako další potřebné informace. Testy si můžete procvičit na nečisto. Z 25 otázek musíte odpovědět minimálně na 13 správně.
Krok 3:
Získání státního rybářského lístku:
Rybářský lístek je povinným poplatkem státu za možnost lovit ryby na území ČR. Vydává se pro celé území České republiky na dobu 10 let, 3 let, 1 roku nebo s dobou platnosti 30 dní, případně na dobu neurčitou (za cenu 1000kč).
Pro jeho získání je nutné doložit doklad o vykonané zkoušce. Pro cizince a příležitostné rybáře je od roku 2017 možné zakoupit RL na 30 dní bez vykonání zkoušky.
RL vydává obecní úřad v místě trvalého bydliště žadatele. Více o cenách a podmínkách na webu Ministerstva zemědělství.
Krok 4:
Se státním rybářským lístkem se vrátíte na vaši místní rybářskou organizaci, kde si koupíte povolenku k lovu. Ty se dělí na pstruhové a mimopstruhové. Dále dle kraje, kde všude vám bude povolenka platit. Také si můžete zakoupit celosvazovou povolenku na revírech všech sedmi územních svazů. Celorepubliková platí pro revíry Českého i Moravského rybářského svazu zároveň.
Cena povolenek se skládá: brigády 500-1500 Kč dle organizace + 700 Kč členské známky + samotná cena povolenky. Více o aktuálních cenách na: ČRS
Krok 5:
Nákup potřebného rybářského vybavení.
Jelikož jste se konečně úspěšně stali majiteli rybářského lístku a povolenky, čeká vás další krok. Ten bude mnohem příjemnější a bude vás zajisté bavit více než vyřizování papírů.
Zde je seznam základních položek, které byste měli zakoupit:
Rybářský prut: Vyberte si vhodný rybářský prut v závislosti na stylu lovu, který budete chtít praktikovat. Existují rozdílné typy prutů na odlišné druhy rybaření, jako jsou například muškařské, feederové, pruty na přívlač nebo speciálně určené pro lov kaprů. (více o kaprových prutech) nebo: (jak vybrat přívlačový prut)
Naviják: Naviják je nezbytnou součástí vašeho vybavení. Vyberte si naviják, který odpovídá velikosti vašeho prutu a typu rybaření, které plánujete praktikovat. (více o navijácích)
Vlasce: Vlasce jsou tenká monofilní vlákna, které spojují váš háček s prutem a navijákem. Zakupte si sadu různých délek a průměrů vlasců pro různé situace. (více o vlascích)
Háčky: Budete potřebovat různé druhy a velikosti háčků, které odpovídají velikosti ryb, které plánujete lovit. Existují různé typy háčků s protihrotem, bez protihrotu atd.
Vidličky nebo stojan na pruty: ty slouží k pohodlnému uložení prutu během lovu. Vidličky jsou jednoduchými a cenově dostupnými stojany na rybářské pruty. Jedná se o konstrukci s dvěma nebo více vidlicemi, do kterých můžete umístit své rybářské pruty, aby byly stabilně drženy na břehu v bezpečné vzdálenosti od vody. Vidličky jsou ideální pro krátkodobé rybaření. Stojany na rybářské pruty jsou robustnější variantou vidliček. Mohou mít různé konfigurace, včetně jednoho nebo více prutových držáků, a obvykle jsou vyrobeny z kovových materiálů, jako je hliník nebo ocel, což jim poskytuje větší stabilitu. Jsou vhodné pro delší dobu strávenou u vody a pro rybáře, kteří používají více než jeden prut současně. (více o stojanech)
Návnady: jsou lákadla, která mají za úkol přilákat ryby k vašemu lovnému místu a zároveň i k nastraženému háčku. Pořiďte si několik různých druhů návnad, jako jsou například krmítkové směsi, boilies, pelety nebo červi. (více o boilies)
Nástrahy: jsou určeny k nastražení přímo na rybářský háček. Může to být opět boilies, pelety, žížaly atd.
Rybářská taška nebo box na náčiní: Abyste mohli přenášet a ukládat své rybářské vybavení, potřebujete vhodnou rybářskou tašku, batoh nebo box na uskladnění. (více o taškách)
Pean nebo kleště: jsou užitečné nástroje pro odstranění háčků z úst ryb.
Metr na měření velikosti ryb: je povinnou výbavou, kterou musí mít každý rybář.
Podběrák: slouží k bezpečnému vylovení ryb z vody, což je zvláště užitečné při chytání větších a těžších ryb. (více o podběráku)
Při rybaření je důležité respektovat ochranu životního prostředí a dodržovat pravidla týkající se zacházení s rybami a čistoty přírody.
Přečtěte si našeho nákupního rádce, kde se dozvíte další potřebné informace.
Přejeme Vám hodně úspěšných zážitků na rybách.
Tým AZ-FISHING