Lov Kaprů Ve Studené Vodě s Jardou Těšínským

    Přelom podzimu a zimy bývá velmi dobrým obdobím pro přelstění největších kaprů. S ochlazující se vodou přestávají být aktivní menší kapři, zatímco velcí se začnou intenzivně krmit tak, aby před zimou nabrali co nejvíce energie pro dlouhé chladné období. A to je právě správná doba, kdy se dají chytit velcí kapři, kteří jsou během roku v podstatě nepolapitelní. Kapři dokážou před zimou přibrat i několik kilogramů.

tes02

     Nejdůležitější pro úspěšný lov je samozřejmě správná lokalizace místa, kde se kapři vyskytují. Můžete sedět několik dnů bez úspěchu tam, kde kapři nejsou, ale když najdete tu správnou lokalitu, kde jsou v tomto období nashromáždění, lze chytit i několik skutečných obrů za den. Ideální je, pokud můžete kapry aktivně vyhledávat, a to tím způsobem, že střídáte místa po jednom nebo dvou dnech. Je to poměrně náročný styl kapraření, ale určitě se vyplatí.

     Ideální pro zimní kapraření jsou hlubší jezera. Na takových vodách bývají kapři v zimě déle aktivní, a pokud jde o hloubky třeba 40 m a více, dají se často chytat celou zimu nebo do té doby, dokud nádrž nezamrzne. Projel jsem už slušné množství vod za zimním kaprařením a musím říci, že výskyt kaprů v zimním období je na každé nádrži jiný. Zatímco na jedné se dají s úspěchem chytat klidně ve 3m hloubce u břehu poblíž trav, na jiné neulovíte kapra v hloubce menší než 15–20 m. Pomoci vám mohou zkušenosti místních rybářů, samozřejmě pokud se o ně s vámi podělí.

     Když přijedu na novou vodu, o které zatím nic nevím, hledám kapry na klasických místech. Na mělčích vodách jsou to hlavně různé prohlubně a koryta, dobrá bývají také místa, kde se nachází strmé zlomy dna, pod kterými se kapři většinou zdržují. Na hodně mělkých nádržích jsou kapři často přímo u hráze v té největší hloubce, která tam momentálně je. Na hlubších vodách bývají paradoxně v příbřežních mělčinách, a to zvláště když se ve vodě vyskytují vodní rostliny. V minulých letech, když jsem jezdil v zimě chytat kapry na Cassien, se mi jich podařilo zdolat nejvíce v travách podél břehu v hloubce 3–4 m. Zatímco v hlubší vodě jsem byl bez záběru. Vodní traviny se zřejmě staly kromě potravy i vhodným úkrytem, i když se nacházely třeba jen 20 m od břehu. Nemusí to být však vždy zaručený návod na to, jak kapry nachytat.

tes05

 

     Vzpomínám na jednu zimní výpravu, kdy se mi v travách nedařilo nic chytit. Střídal jsem místa každý den a až asi třetí jsem kapry našel v menší prohlubni, kde bylo poměrně hluboké bahno. Poté jsem je tady lovil úspěšně několik dní. Na první pohled se místo zdálo nezajímavé a nebylo na něm nic, proč by se tam kapři měli zdržovat. Možná tam byla nashromážděná přirozená potrava anebo trochu teplejší voda. Každopádně šlo o skvělé a produktivní místo. Nikdy žádné stanoviště nepodceňujte, a pokud se vám třeba zrovna nedaří, tak zkuste kapry chytat tam, kde byste to nikdy normálně nedali.

 

Návazce

     Při lovu velkých kaprů používám většinou téměř stejné návazce jako během celé sezony, ale pokud to jde, snažím se co nejvíce zjemnit. Když ale chytám mezi pařezy nebo v silných vodních rostlinách, zjemnit ani moc nejde. Sice by určitě přišlo více záběrů, ale asi bych většinu kaprů v těchto překážkách ztratil. Co mi ale funguje spolehlivě, je zkrácení délky návazce. Mám to vypozorované za poměrně dlouhou dobu. Čím chladnější voda, tím více záběrů docílím na kratší návazce. Myslím, že je to tím, že kapr se pohybuje pomalu a velmi úsporně, a tudíž na kratší návazec se uloví spíše než na dlouhý. Při použití delšího návazce má čas na to, aby poznal, že jde o nebezpečí, a nástrahu i s háčkem vyplivnul, aniž by se mu háček zachytil v tlamě.

     Háčky používám o velikostech 6–8. Hlavně musí být perfektně ostré, a pokud se mi již nezachytí špička na nehtu, okamžitě ho vyměním za nový a ostrý.

     Návazcovou šňůrku mám nejraději ztuženou – Black Mystic. Používám ji v podstatě po celou sezonu. Je pevná, odolná ve vázkách, a přitom velmi tenká. Pokud nemám záběry, používám občas i návazec z jemné šňůrky, jako je například Spark, ne Craft. Někdy tyto jemné šňůrky přinesou větší úspěchy než ztužené. Je ale důležité počítat s tím, že nevydrží tolik na škeblích jako potažený Black Mystic.

   tes06

Nástrahy a krmení

     Nástrahy bývají, zvláště ve studené vodě, jedním z faktorů, který rozhoduje o tom, jestli budete úspěšní, nebo ne. Považuji to za nejdůležitější věc ihned po správné lokalizaci kapra anebo stejně důležité. Pokud budete na špatném místě se skvělou nástrahou, nechytnete asi nic a zrovna tak, když jste na dobrém místě se špatnou nástrahou. Všeobecně platí, že do studené vody potřebujete atraktivní nástrahu. Já mezi ty nejlepší řadím Biokrill, Winter fruit anebo Winter fish. S těmi jsem nachytal ve studené vodě spoustu krásných kaprů.

     Během letošní zimy chci používat při svých výpravách novinku Chilli tuna. Je velice atraktivní. Má sladko-pálivou chuť a ve vodě se pomalu omílá. Díky tomu působí na kapry velmi atraktivně. Obsahuje silnou dávku jak práškového, tak tekutého chilli a k tomu ještě další druhy koření. Kořeněné nástrahy všeobecně dobře fungují ve studené vodě. Pro vyšší atraktivitu je dobré použít nějakou tekutou složku na nástrahu, která se dobře uvolňuje ve studené vodě a vyšle tak pachovou stopu, aby ji kapři mohli rychleji nalézt. Osobně rád používám boostery stejného druhu jako boilie anebo tekuté HNV koncentráty, jako například Amino Liquid Biokrill. Skvělé je rovněž přidat k nástraze PVA punčochu naplněnou PVA mixem stejného složení jako boilie. Zatraktivnit samotnou nástrahu lze také dipem anebo třeba obalovacím těstem. To vždy záleží na tom, jestli se ve vodě nachází velké množství bílých ryb nebo ne.

tes10

     Pro zvláště opatrné kapry anebo na hodně prochytávaných vodách se mi dobře osvědčilo vyvážené boilie. Je lehčí než klasické, ale ještě neplave. Opatrní kapři ho tak dokážou přijmout snadněji a s větší důvěrou než běžné boilie na návazci. I tyto vylehčené nástrahy se vyplatí zatraktivnit dipem nebo tekutou potravou.

     Zimní rybaření má svoje kouzlo. Jednak bývá u vody více klidu než v plné sezoně a také kapři jsou nádherně vybarvení. Důležitou věc představuje také teplé oblečení a boty. Pokud vám je na rybách zima, většinou se nedokážete naplno věnovat rybaření, což snižuje šanci na úspěch.

tes01

 

Přeji vám hodně krásných zimních zážitků u vody!

Text: Jarda Těšínský

Foto: autor

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz