Několik zaručených tipů ostříleného profesionála, jak na daleké hody
Vynikající anglický rybář Mark Bartlett se ve svém článku zamyslí nad problematikou dalekých hodů a přidá několik zajímavých tipů, které vám snad pomohou nahodit o nějaký ten metr dále.
I když se to možná bude zdát divné, tento článek není o tom jak házet dále. O technice nahazování jste určitě mnohé přečetli i viděli a pokud to stále není ono, nejlepší asi bude zaplatit si několik lekcí u nějakého mistra, který vás vše naučí. Já bych se chtěl věnovat především oblasti vybavení a upozornit na několik maličkostí, které vám snad pomohou nahodit o pár metrů dále. Pravdou je, že když už jste tréninkem získali zručnost, o tom, zda nahodíte dál, než ostatní rozhodne použité náčiní. Spousta zkušených rybářů vám řekne, že pokud nahazují do vzdálenosti kolem 100 m, není třeba nějaké razantní změny ve výbavě. Potřebujete-li se ale dostat ještě o nějaký ten metr dál, chce to už změnu v přístupu.
Osobně jsem získal velký trumf koupí nového prutu Fox Horizon X5, který mi přijde naprosto dokonalý. Možná jste viděli některé z mých instruktážních videí, ve kterých se mi s X5 povedlo dosáhnout slušných výsledků. Vyplatí se ho vyzkoušet! Má vynikající design, je vyroben ze špičkových materiálů a zkonstruován tak, že můžete maximálně využít jeho sílu. Jako něco z jiné planety – co posunulo úroveň nahazování na úplně jiný level – na mě X5 působí dojmem jako bezpochyby tím nejlepším, co jsem kdy držel v ruce. Pokud se ale na podobný prut ještě necítíte, poohlédněte se po nějakém s dostatečně pevným a silným lankem, který ustojí nápor celé sestavy pro daleké hody.
V hlavní roli naviják
Další součástí výbavy, která jednoznačně ovlivní délku hodu, je naviják. Jednoduše se pojďme podívat na extrémní rozdíly, kterými takový naviják disponuje. Vezměte do ruky klasický naviják, se kterým většinou rybaříte, a pak nějaké dalekonosné dělo, jako například Fox FX 11. To je naviják konstruovaný na daleké hody (s ním opravdu dokážete házet dál), což jasně uvidíte na precizním pokládání vlasce i specifickém tvaru a hloubce cívky, takže se poohlédněte po něčem podobném.
I když jsou prut a naviják těmi nejdůležitějšími proprietami pro daleký nához, existuje celá řada drobných detailů, které hod více či méně ovlivní. Spousta testovacích rybářů vám bude tvrdit – většinou na přání sponzorů – že vše, co potřebujete abyste házeli daleko jsou právě jen kvalitní pruty a navijáky. Částečně je to pravda, ale co další součásti výbavy, které budou mít velký vliv na celkový výsledek?
Jak vybrat vlasec pro ideální hod
Jednou z oblastí, kde vidím velký prostor pro ještě delší hody, je výběr vhodného vlasce. Faktem zůstává, že s tenčími vlasci nahodíte dál než s těmi silnými. Tuto součást výbavy můžete vcelku jednoduše vyměnit a okamžitě uvidíte rozdíl, aniž byste museli jakkoli experimentovat s dalšími položkami rybářské výstroje. Osobně jsem velkým fanouškem vlasců Exocet, se kterými se mi hází skvěle v jakémkoliv průměru. Pokud zvolíte tenčí variantu, určitě neuděláte chybu. Při výběru ale musíte vždy zvážit další aspekty a neuvažovat jen o předpokládané délce hodu, ale i o tom, zdali s daným monofilem budete schopni zdolat rybu. Vezměte v potaz, na jaké lokalitě lovíte, a zvažte všechna pro i proti. Třeba na jezeře, kde se nachází hodně vodních rostlin, je sice fajn nahodit daleko, ale budeme pak schopni uloveného kapra zdolat? Použít tenký vlasec za podobných podmínek je pak nanejvýš nezodpovědné.
Jedeme dál! I když zvolíme ten nejlepší monofil, pro daleké hody bude naprostou nezbytností použít šokový návazec z kvalitní pletenky. Já dávám přednost pletence Armadillo v camo zbarvení, která je dostatečně pevná, aby vydržela i opakované náhozy, a zároveň působí na dně nenápadně. Naučte se vázat správné uzly a ujistěte se, že máte precizně pospojované všechny součásti montáže.
TIP!
Naučte se nahazovat s chráničem prstu – tedy pokud chcete, aby vaše sestava létala opravdu daleko a prst zůstal na ruce!
Tak jsme se vypořádali s výběrem vlasců a pletenek. V sestavě ale nalezneme i další nenápadné součásti celku, se kterými musíme počítat. Nejedná se zrovna o ty nejdůležitější položky, ale vzhledem k tomu, že celá sestava je tak pevná jako její nejslabší část, měli bychom o nich přemýšlet, protože nám mohou pomoci nahnat další metry.
Zig rig & olůvko
Spousta rybářů vám řekne, že pro daleké hody používá jednoznačně helikoptérovou montáž, ale já se jí snažím vyhýbat a většinou nasazuji obyčejný návazec se zátěží v klipu. Je to sice méně časté, ale… nikdy přesně nevím, co se nachází ve vodě mezi mnou a rybou. Raději tedy obětuji nějaký ten metr z hodu, ale jsem si jist, že montáž dopadne na dno tak, jak má, a já pak budu schopen zdolat zaseklou rybu. Ve většině případů – kdy se snažím nahodit k rybám ukazujícím se kdesi v dáli – používám zig rig, takže olůvko zasazené do klipu je tak jedinou možností. Samozřejmě, že součástí montáže jsou (pro klid v duši) protizamotávací trubičky a ztužená pletenka, která je méně náchylná k motání.
Když už jsme zabrousili k montážím, musím dodat, že je důležité přemýšlet o velikosti vlastní nástrahy. Použijete-li třeba 16mm kuličky, je jasné, že budou ve vzduchu klást větší odpor. Proto většinou nasazuji boilie do vel. 14 mm. Asi si řeknete, že už přemýšlím až moc detailně, ale to v konečném součtu může znamenat důležité decimetry navíc. Při dalekých hodech prostě není moc prostoru na chyby. Uvažujte o všem! Třeba 3metrový šokáčtaké hladkému letu příliš nepomůže. Je to stále to samé: odděleně se jedná jen o malé změny a trochu času, ale dohromady…
Důležitý je rovněž tvar a velikost olůvka . Jednoznačně vede kapkovitý tvar. Říkáte, že je to samozřejmé? Nevěřili byste, kolik rybářů se pokouší o daleké hody s různými plochými či hranatými zátěžemi, i když je jasné, že svým odporem nához jednoznačně zkrátí. Volba hmotnosti olůvka nejvíce závisí na vrhací zátěži prutu. Osobně většinou používám tu nejtěžší možnou. Dává to smysl?
TIP!
Tvar a velikost olůvka jsou pro dalekonosný hod důležité – jednoznačně vede kapkovitý tvar.
Při lovu ve velkých vzdálenostech většinou používáme single nástrahu, ale existuje možnost, jak dopravit na místo i několik návnad. Jsou to PVA sáčky. Dobře naplněný a uvázaný PVA sáček se nemotá a dokáže letět pořádně daleko. Zaručí rovněž přesnou a účinnou prezentaci návnady na jakémkoliv typu dna. Pokud ho správně naplníte, působí vcelku aerodynamicky, a když pečlivě doladíte ostatní součásti montáže, aby letěly vzduchem tak, jak mají, není problém. A ještě jeden malý tip: injekcí vyplňte sáček nějakým dipem – nebo jinou tekutinou – který PVA nerozpouští. Nezvýšíte tím objem sáčku a získáte další gramy zátěže navíc.
Máme nahozeno, ale ještě ne vyhráno! Další problém při dalekých hodech totiž často vzniká s indikací záběru. Absolutně nemá význam cpát do signalizátorů povolené vlasce, protože to nefunguje. Nahozeno třeba ve 120m vzdálenosti, pruty ve stojanu, zapnuté signalizátory a prověšený vlasec… nejhorší kombinace, jakou znám! Pokuste se vlasce napnout jak nejvíc to jde a využijte cokoliv – třeba speciální 0,5oz indikační sklolaminátové strunové rameno se swingerem, sloužící k vypínání vlasce při lovu ve velkých vzdálenostech. Vylaďte sensitivitu na hlásiči na maximum. Nebojte se, že vlasce před vaší nástrahou neleží na dně. Při chytání ve velkých vzdálenostech leží na dně už hezkých několik metrů před místem lovu a nevěřte nikomu, kdo by vám chtěl tvrdit opak!
Máme za sebou několik mých tipů, jak snáze nahodit co nejdál a zdolat tak kapry, kteří jsou pro většinu ostatních rybářů nedosažitelní. Doufám, že s nimi v budoucnu budete úspěšní. Pokud vám nějaký kamarád řekne, že nepotřebuje házet daleko, aby chytil kapra, neoponujte mu. Mnohem lepší je vzít ho na lokalitu pod velkým rybářským tlakem, kde mají všichni nahozeno tak 50 m od břehu. Vy budete připraveni a nahodíte daleko, zatímco on… Tak hodně štěstí!
Text / Mark Bartlett
Foto / autor
Překlad / Ivan Finta