Rybaření na Rujáně - vše co potřebujete vědět
Ať už dáváte přednost rybolovu z pobřeží, v brakických lagunách nebo přímo na Baltském moři podél rozmanitého pobřeží Rujány, zde naleznete mnoho vynikajících příležitostí k rybolovu. Rozhodnete-li se, zda chcete lovit štiky, candáty, okouny, lososy nebo mořské pstruhy, můžete navštívit mapu, kde najdete vhodné lovné místo.
Trasa
V dnešní době navigací není asi třeba toto moc rozepisovat. Z Prahy a středních Čech je cesta na rujánské pobřeží velice přímočará z 90% po dálnici cca. 650 km a trvá s přestávkami něco okolo 7 hodin.
Infrastruktura
Ostrov Rujána a její okolí nabízí různé typy ubytování pro rybáře a turisty. Můžete se ubytovat v kempech, nabízející plně vybavené chatky nebo též v překrásných apartmánech. Vše záleží na vašem gustu. Pro jednodušší orientaci je zde odkaz na mapu ubytování.
V pobřežních vodách kolem Rujány se loví z lodí, ale také často, a to velice doporučujeme brozením ve vodě. Ryby se zdržují v převážné části roku v mělčích pasážích, kde vyhledávají malé rybky. Můžete zde vidět rybáře zabrozené klidně i 300 m od břehu.
Lovíte-li raději z lodi, tak vzhledem k různým místním předpisům týkajícím se plavby na člunu ve vodách kolem Rujány doporučujeme, získat potřebné informace v obchodě s rybářským vybavením, přístavu nebo si najmout zkušeného místního rybářského průvodce. Kontaktní údaje rybářských průvodců jsou k dispozici na mapě . Případně si vhodné lodě pro váš individuální rybářský výlet můžete pronajmout v některé z půjčoven lodí.
Z naší předchozí zkušenosti s lovem z lodě víme, že ceny se pohybují od cca 30 euro na osobu na loď s 5hp motorem. Pokud si budete přát loď s motorem alespoň 15hp, počítejte s cenami od 50 eur na osobu a den. Silnější motor může být výhodou, ale zajisté ne nutností. Z našich výprav při lovu ze břehu (brození) víme, že není problém ulovit i 6 štik v oblasti 20-ti metrů. Někdy však záběry přichází klidně i po 50-ti hodech do stejného místa. Dlouhé a zběsilé přejíždění z místa na místo, tak nemusí vždy být tou nejlepší volbou.
Rybářské sezóny, hájení ryb, lovné míry
Baltské moře kolem Rujány je skvělé pro lov lososů a mořských pstruhů. Hlavní sezóna trvá od března do poloviny května. V závislosti na povětrnostních podmínkách a teplotě vody může být lov lososovitých ryb slibný i v zimě, zejména po skončení jejich hájení (15. září až 14. prosince v pobřežních vodách). V březnu a dubnu se sledi stěhují do pobřežních vod a od konce dubna do června jsou v oblasti mořské štiky. Vzhledem k nízké slanosti pobřežních lagun může být lov okounů, candátů a štik úžasný v létě a na podzim. Hájení pro štiky (1. března až 30. dubna) a candáta (23. dubna až 22. května).
Rujána je perspektivní i pro lov tresek. Pokud dáváte přednost rybolovu přímo z pobřeží, podzim je často nejlepším obdobím, protože ryby migrují do mělčích oblastí. Během sezóny hájení tresky obecné v únoru a březnu existuje limit tří ryb za den (pět kusů tresky za den během zbytku roku). Pro další informace o uzavřených sezónách klikněte zde .
DRUH |
MÍRA |
HÁJENÍ |
Okoun |
20 cm |
|
Treska obecná |
35 cm |
1.2.-31.3* |
Platýz |
25 cm |
|
Štika |
50 cm |
1.3.-30.4 |
Dab |
25 cm |
|
Losos |
60 cm |
15.9.-14.12 |
Pstruh obecný |
45 cm |
15.9.-14.12 |
Platýz velký |
25 cm |
|
Candát obecný |
45 cm** |
23.4.-22.5 |
*Od 01.02. do 31.03. není povolen odběr více než tří tresek denně
** V rámci rybářských revírů Darßer Boddenkette, Peenestrom a Stettiner Haff (německá část), 40 cm
Limity ponechaných ryb na den:
- Treska obecná: 5 ryb od 1. dubna do 31. ledna; tři ryby od 1. února do 31. března
- Štika: 3 ryby
- Candát: 3 ryby
- Losos a pstruh obecný dohromady: 3 ryby
Dále mějte na paměti, že rybolov „Chyť a pusť“ bez úmyslu konzumovat ulovené ryby není v Německu povolen, i když je přesto zde hojně praktikován. V povolení k rybolovu je uvedeno, jaké a kolik prutů smíte používat. Dále je zakázáno používání živých nástražních rybiček.
Trolling není přípustný v mělkých vodách, lagunách a zátokách. Od 15. září do 15. března je v některých oblastech navíc zakázán trolling i na místech běžně povolených. Jsou zde i místa vyhlášeny jako „oblasti blízké rybám“, „oblasti blízkého tření“ nebo „zimního azylu“, ve kterých je rybolov zakázán nebo je možný pouze s omezeními.
Všechny uvedené oblasti jsou specifikovány ve směrnici o pobřežním rybolovu .
Aktuální předpisy týkající se omezení lovu a zavřených období naleznete na www.lallf.de/Mindestmasse-Schonzeiten.264.0.html .
Licence a povolenky
Pro rybolov v Baltském moři kolem Meklenburska-Předního Pomořanska (MV) potřebujete vždy dva doklady: platný rybářský lístek a povolenku k rybolovu pro danou vodu. Dočasný rybářský lístek na 28 dní stojí 24 eur. V průběhu kalendářního roku ji lze několikrát prodloužit, pokaždé za 13 eur. Tyto ceny se samozřejmě mohou rok od roku lišit.
Kromě obecného rybářského lístku potřebujete povolenku, odkaz on-line nákup na fiskado.de. Denní permici pořídíte za 6 eur, týdenní za 12 eur nebo na celý kalendářní rok za 30 eur. Roční povolení pro děti, mládež nebo osoby se zdravotním postižením je k dispozici za 10 eur. Děti do 14 let mohou rybařit bez rybářského lístku, ale s vlastní povolenkou. Musí však lovit pod vaším dohledem – v oblasti, pro kterou platí vaše doklady, při dodržení místních pravidel a předpisů a pokud budete mít dítě na očích.
Způsob rybaření
Nejčastějším způsobem lovu je přívlač nebo muškaření s umělými nástrahami. Nechcete-li být závislí na lodi, tak lov podél pobřeží vám přinese často více záběrů než z lodi. Stačí si nasadit broďáky a vyrazit. Vzhledem k tomu, že některé druhy migrují poměrně blízko pobřeží, vždy začněte házet na pláži před vstupem do vody. Při tomto lovu je dobré nosit polarizační brýle a hledat rybičky, u nichž se určitě budou zdržovat dravci. Jako u většiny rybářských technik je také vhodné mít s sebou podběrák vyrobený z materiálu, který je pro ryby šetrný, jako je guma nebo jiná bez uzlová síť.
Pro přívlač můžete použít prut o délce 2,70–3,10 m s vrhací zátěží cca 30–70 g a naviják s pletenou šňůrou 0,14–0,18 mm zakončenou návazcem z fluorocarbonu o průměru 0,50mm a víc. Rozmanitost umělých nástrah pro lov na přívlač je široká. Woblery, plandavky, rotačky a měkké gumové nástrahy jsou dostupné téměř ve všech velikostech, barvách a tvarech. Při výběru z těchto možností vezměte v úvahu, jaký je váš cílový druh, místo, roční období, povětrnostní podmínky a zákal vody. U pstruhů mořských se často osvědčují tenké zelenohnědé plandavky, vypadající jako píseční úhoři nebo černočervené do 25 g. U tresek je vždy dobré mít s sebou měkké nástrahy.
Při lovu z pobřeží jsou dobrou volbou jigové hlavy mezi 5 a 10 g v závislosti na hloubce vody a proudu. Pokud lovíte v pobřežních lagunách a cílovým druhem je candát, střídejte své nástrahy přírodní a nápadné barvy. Kvůli pozoruhodným populacím štik se při lovu v brakických lagunách kolem pobřeží doporučuje, používat na konci vlasce silný fluorocarbon nebo ocelový návazec. Kratší prut (do 2,70 m) je tou správnou volbou pro lov na přívlač z lodi.
Headbanger gumová nástraha Firetail 21cm Salmo wobler Slider 7 cm
Velmi se nám osvědčily také slidery od značky Salmo ve velikosti pouze 7 cm. Pomalé kontinuální vedení menší nástrahy, či poškuby s až několikavteřinovou pauzou byly pro štiky mnohem zajímavější než velké nástrahy s agresivnějším chodem.
Pro pobřežní muškaření je dobrou volbou muškařský prut Aftma 6-10 s plovoucí nebo pomalou intermediální šnůrou, 100 m backing a 1,5 m dlouhý návazec z fluorocarbonu o průměru 0,50 mm. Podél německého pobřeží Baltského moře používají muškaři obecně všechny druhy krevet, písečných úhořů a borsteormů. Některé z nejoblíbenějších mušek jsou Pattegrisen, Tobisen a Polar Magnus, stejně jako Fyggi a Brenda. Pro lov štik jsou vhodné streamery v barvách sledě nebo černé doplněné zlatými andělskými vlasy, ale též klasikým Red Headem rozhodně nic nezkazíte.
Pokud jde o pobřežní rybolov z malých lodí, existují dvě možnosti: rybolov na jednom místě nebo trolling (povolený pouze na otevřeném moři, v uzavřených lagunách Boddenu je zakázán). Pokud shodíte kotvu nebo unášenou kotvu, často je pilking dobrou metodou k ulovení velkých tresek (s pilkry mezi 30 a 100 g, často v kombinovaném návazci s twisterem). Na sledě, štiky nebo i makrely samozřejmě můžete použít i jiné nástrahy. Trolling se zvláště doporučuje, pokud jsou vaším cílovým druhem tresky nebo lososovité ryby. Musíte si být vědomi zvláštních pravidel a předpisů, týkajících se trollingu v pobřežních vodách.
Důležitá pravidla pro lov z lodi
Trolling: povolen pouze na otevřeném moři. V uzavřených lagunách Bodennu zakázán.
Lov ze zakotvené lodi: při kotvení na otevřené vodě musíte použít značící bóji „Ankerball“. Jde o tyč s terčem ve tvaru kříže postavenou kolmo vzhůru.
Foto bóje Ankerball
Počasí: Rujána je místem neustálého větru. Často se stane, že majitel lodi vás na vodu vůbec nepustí. Před vaší plavbou se informujte na průběh denního počasí, které se může změnit i několikrát za den. Na lodi nikdy nejezděte sami. Před vyplutím se přesvěčte, zda máte dost benzínu a v průběhu lovu jej občas zkontrolujte. Informujte majitele lodi, kam zhruba plánujete jet a vezměte si na něj telefonní číslo.
Doklady: na loď si vezměte průkaz totožnosti, povolenky k lovu (jsou dvě) a doklady od lodě.
Povinná výbava: papíry od lodi, doklady k řízení nejsou nutné, kotevní bóji, signální píšťalku. Vesta není povinná, ale jste přeci jen na moři!!
Lov na rujánských mělčinách je opravdovým zážitkem, občas se také stane, že jste celý den bez kontaktu s rybou, jindy si zase nádherně zachytáte. Je třeba obrnit se velkou trpělivostí a teplým oblečením.
Přejeme Vám hodně bohatých rybářských zážitků
Tým AZ-FISHING