Vzhůru na Cejny!
Je v současnosti lov cejnů v módě? Vypadá to, že se stoupající popularitou chytání s feederovým prutem tomu tak opravdu je. Co tedy udělat pro to, aby ve vašem vezírku skončilo co nejvíc těchto zlato-stříbrných a často znevažovaných bojovníků? Na to jsme se zeptali media manažera značky Matrix Craiga Butterfielda.
Lov cejnů mám opravdu rád. Pravda, většinou je chytám s děličkou, ale výzvě pořídit pár fotografií při lovu s feederem jsem neodolal. Zvolená lokalita je navštěvována především kapraři, ale disponuje i slušnou obsádkou cejnů, takže jsem se nemohl dočkat, až budou mé nástrahy ve vodě. Hladina byla o něco níže než obvykle, já během několika minut pohodlně připravil svou plavačkovou sedačku a mohl začít s vlastním lovem.
Přírodní, nebo komerční?
Můj přístup k lovu cejnů by se dal rozdělit do dvou kategorií, tedy na chytání s přírodními nebo komerčními nástrahami a návnadami. Z těch prvně jmenovaných jsou to především žížaly, červi a kukly, kterými vnadím pomocí obyčejného klecového krmítka.
Do druhé kategorie pak patří pelety, kukuřice a menší boilie. Tady se přikláním k method feederu s kratším návazcem. Pokud lovím na lokalitě, o které vím, že je často prokrmována většími návnadami, jako jsou boilie, kukuřice, konopí či pelety, většinou se přizpůsobím. To ale neznamená, že nemám v zásobě pár žížal a červů, které nasazuji, když původní plán selhává a ryby nechtějí brát.
Tentokrát tedy začnu – na rozdíl od většiny mých vycházek, při kterých na úvod krmím mikropeletami – s většími kapřími peletami o průměru 4 mm, na něž jsou tady ryby zvyklé. Otevřu i dvě plechovky kukuřice a připravím si základní mix, který obsahuje drcené pelety, kukuřici a boilie.
Sestava pro lov
Na takto velké vodě je mou jedinou starostí zjistit, kde se asi ryby pohybují a krmí. Většina místních rybářů nahazuje celkem daleko, takže se rozhoduji následovat příklad a lovit ve vzdálenosti cca 70 m, kde si zřejmě místní šupináči plní břicha. Lov v relativně velké vzdálenosti vyžaduje přiměřené náčiní, takže volím 4,3m prut Horizon XD vyzbrojený navijákem Horizon 6000, na kterém mám potápivou pletenku o průměru 0,10 mm a šokový návazec Carpmaster Mono (0,28 mm). Této sestavě věřím a jsem přesvědčen, že s ní dokážu lehce nahodit do zvolené vzdálenosti, a to i v případě, že by v průběhu dne začal foukat protivítr.
Při dalekých hodech se snažím vytvořit co nejjednodušší koncovou montáž, abych snížil riziko zamotání. V praxi to znamená jednoduchý průjezd s karabinkou, na kterou nasadím krmítko zaražené třemi olověnými zátěžemi (easy shot číslo 9). K přechodu mezi kmenovou šňůrou a návazcem použiji jednoduchý obratlík umístěný na konec cca 8centimetrové zatočené smyčky. Tento systém pomůže udržet návazec s háčkem pryč od krmítka a výrazně redukuje zamotání sestavy. Délka návazce je cca 45 cm (Power Micron 0,18 mm) a na jeho konec přivážu háček Carp Rigger vel. 16. Na vlasový přívěs nastražím dvě zrnka kukuřice a mohu jít do akce.
Krmte a ryby připlují
Vzhůru ke krmení! Nasazuji 40g krmítko Medium Cage, naplním jej a tak osmkrát pošlu na zvolené místo. Obsah tvoří z velké části kukuřice a granule, které uzavřu zátkou ze směsi. Po úvodním prokrmení se chopím prutu, nastražím na vlas zrnko kukuřice a jdu na věc.
Popravdě si myslím, že bude chvíli trvat, než ryby najedou do krmení, takže očekávám klidnou úvodní hodinku. Určitě si umíte představit mé překvapení, když se chvilku po náhozu špička plynule ohýbá a já si mohu vychutnat souboj s první rybou. Pěkný hybrid se brání jen krátce a nakonec hladce vklouzne do podběráku. A to není všechno. Druhý nához – druhá ryba! Když se mi daří zdolat na třetí nához třetího šupináče, jsem přesvědčen, že prožiji skvělý den.
Před dalším náhozem se rozhoduji trochu experimentovat a nasazuji dvě zrnka kukuřice. Třeba se na místě krmí i větší ryby. Čekání na záběr je sice o něco delší, ale nakonec se špička ohýbá. Tohle už je slušný odpor. S pletenou šňůrou cítím jasně každé škubnutí, ale také vím, že mohu snadno udělat osudnou chybu. Hlavně nechvátat, zdolávat v klidu, aby se ryba nakonec nevyřízla a mně nezbyly jen oči pro pláč. Skláním prut k hladině a pomalu vedu rybu do dosahu podběráku. Na hladinu se přede mnou pokládá krásný cejn, odhadem tak 2–3 kg. Hodně mne překvapilo, jak tvrdě se bránil, protože cejni nebývají velcí bojovníci. Nakonec klouže do sítě a já už se těším na další nához.
Úžasný den
Nepodaří se to příliš často, ale čas od času se při rybaření povede den, kdy se voda doslova otevře. Krásné cejny jsem tahal ještě hodinu, ale pak začalo přibývat přejezdů a pár ryb mou nástrahu nedobralo. Stále jsem chytal s prutem Horizon, ale bylo mi jasné, že místo musím znovu oživit přikrmením. Do ruky mi tedy znovu vklouzl Medium Cage Feeder a já poslal na místo čtyři krmítka napěchovaná kukuřicí a peletami, abych ryby udržel při chuti. Podařilo se a cejni se s vervou pustili nejen do návnad, ale i do braní. Po občasném přikrmení jim zápal vydržel až do konce.
100 liber cejnů!?
Po čtyřhodinovém hektickém rybaření nakonec padlo rozhodnutí výlet ukončit. Za tu dobu jsem zkrmil dvě plechovky kukuřice, necelé 4 kg pelet a trochu směsi na krmítkové ucpávky. Záběry přicházely pravidelně po každém náhozu a při pohledu do vezírku se mi zatajil dech. Vážně jsem očekával pokoření magické hranice 100 lb na jednu vycházku, ale váha nakonec ukázala „pouhých“ 93 lb. Nemohl jsem si stěžovat, protože to byl úžasný den umocněný nádherným slunečným a teplým počasím. To mají cejni rádi! Největším ponaučením z této báječné výpravy byl fakt, že pokud chcete pravidelně chytat cejny, je nutné relativně hodně krmit. Určitě si na to vzpomenu, až budu příště znovu sedět o vody plné úžasných zlatavých krasavců!
Text / Craig Butterfield
Foto / autor
Překlad / Ivan Finta